İçeriğe geç

"
PAG katılımcıları tarafından geliştirilen proje kapsamında Türkiye’deki üniversitelerin, kendi öğrencileri tarafından değerlendirilmesini sağlayarak üniversitelerin iyileşmesini ve gelişmesini hedefliyoruz. "

HEDEFE ULAŞMA SEVİYESİ

35%

Önce Öğrenci projesi bir Politika Araştırma Grubu (PAG) projesidir.

 Projenin temel amacı üniversitelerdeki öğrenci memnuniyet oranlarını yükseltmektir. Bu doğrultuda öncelikli olarak Türkiye’nin en kapsamlı üniversite öğrenci memnuniyet araştırmasını yapılarak, ülkemizdeki üniversitelerin kadar öğrenci dostu olduğu değerlendiriliyor. Bu aşama tamamlandıktan sonra kampanyanın amacı, üniversitelerin öğrenci memnuniyeti noktasındaki eksiklerini analiz edip, bu eksiklerin giderilmesi için çalışmalar yapmak.

Üniversite öğrencileri, eğitim süreçleri boyunca birçok problemle karşı karşıya kalıyor. Hepimizin yabancısı olduğu pandemi ile birlikte hayatımıza yerleşen online eğitim süreci de birçok yeniliği ve zorluğu beraberinde getirdi. Mevcut süreçte herkes eğitime dair farklı bir başlığı önceliyor. Biz eğitimin öznesi olan öğrencileri önceleyenlerdeniz. Bu kapsamda üniversitelerin ne kadar öğrenci dostu olduğunu değerlendirdiğimiz bir rapor hazırlıyoruz.

PAG katılımcıları tarafından geliştirilen proje kapsamında Türkiye’deki üniversitelerin, kendi öğrencileri tarafından değerlendirilmesini sağlayarak üniversitelerin iyileşmesini ve gelişmesini hedefliyoruz.

Süreç Nasıl İşliyor?

Projeye üniversite sayısının en fazla olduğu Marmara Bölgesi ile başladık. Toplam 68 üniversitede anket çalışmasını şeffaf bir biçimde gerçekleştirdik. Marmara Bölgesi’nin raporlama aşaması bittikten sonra kalan 139 üniversite için anket çalışmasını başlatacağız. Tüm bu sürecin sonunda üniversitelerin genel ve özel çıktılarına yönelik çözüm önerileri sunmayı hedefliyoruz.