İçeriğe geç

PAG III
ÇEVRE ETKİNLİK RAPORU YAYINDA

PAG ‘Benim bu ülke için hayallerim var!’ diyen gençleri, siyasi görüşlerine bakmaksızın bağımsız bir grup halinde bir araya getirerek toplumun karar alma mekanizmalarına katılımını arttırmayı hedefliyor.

HEDEFE ULAŞMA SEVİYESİ

40%

Sayılarla
PAG

1
PAG ÇALIŞTAYI
1
PAG BAŞVURUSU
1
PAG PROJESİ

PAG NEDİR?

Politika Araştırma Grubu (PAG) her yıl farklı başlıklarla, yeni ekiplerle oluşturulan, mevcut politikaları eleştirmek ve etkili politika önerileri sunmayı hedefleyen bir çalıştay programı.

HEDEFİMİZ

Günümüzde her genç siyasetin içerisinde bulunmaktan hoşlanmayabiliyor. Çok parlak fikirleri olan bir gencin, sırf siyasette bulunmaktan hoşlanmadığı için bu fikirleri yansıtamaması, değerlendirememesi çok üzücü bizce. İşte tam da bu sebeple, çoğunlukla gençlerin fikirlerini politika yapım süreçlerine entegre edebilmek amacıyla oluşturduk PAG’ı. Hiçbir siyasi görüş ayrımı yapmadan, her fikirden genci bir araya getirmeyi hedefledik. PAG’a katılan insanlara sorarsanız hepsinin bu programa dair en sevdikleri şeylerden biri siyasetten uzak oluşuydu. Bizce PAG’ın en önemli çıktısı bu. Hayata çok farklı pencerelerden bakan gençleri dahi bir araya getirerek ortak bir paydada dertlenmeye ve bu derde çözüm bulmaya itmesi.

ÖZETLE "PAG"

“Benim bu ülke için hayallerim var!” diyen gençleri, meclis çatısı altında, bağımsız bir grup halinde bir araya getirerek yeni ve etkili politikalar üretmeye sevk eden bir proje.

PAG’a NASIL BAŞVURURUM?

Başvuru süreci başladığında başvuru formunu kişisel sosyal medya hesaplarımızdan ve PAG’a ait sosyal medya hesaplarından duyuruyoruz.

PAG’a SEÇİLMEK İÇİN ŞARTLARIMIZ NELER?

Tek şartımız PAG için belirlenen konu başlığı hakkında dertli olmanız ve çözüm önerileri sunabilmeniz.

PAG NASIL GERÇEKLEŞİYOR

Şimdiye kadar farklı konu başlıkları üzerine 2 adet PAG çalıştayı yapıldı. Belirlediğimiz tema/başlık üzerine çeşitli sorulardan oluşan bir form açtık ve bu formu online olarak yayınladık. Burada amacımız formu dolduranların, belirlediğimiz konuda ne kadar dertli olduğunu anlayabilmek. Çünkü bizim için önemli olan başvuran kişinin hangi okulda okuduğu ya da dünya görüşünün ne olduğu değil; konu başlığımızla ilgili ne kadar dertli olduğu ve konuya ne denli çözüm üretebileceği. Bu doğrultuda oluşturulan ekipler 2 gün yüz yüze çalışıp sorunları ve yol haritasını belirlediler. Sonrasında online çalışma süreci başladı. İlk PAG grubu, çalışmalarını tamamladı ve bir rapor hazırladı. Bu raporu ilgili kurumlara ilettik. İkinci PAG ise henüz çalışmalarına devam ediyor. Biz bu satırları yazarken çalıştay gerçekleşeli 3 ay olmuş ve ekibimiz hala her hafta 2 kez çevrimiçi bir şekilde bir araya gelmeye devam ediyor. ☺